Zaštita od sunca potrebna nam je tijekom cijele godine, no u ljetnim mjesecima postaje neizbježna, prvenstveno za očuvanje zdravlja, a zatim i lijepog izgleda i elastičnosti kože.
Zaštita od sunca – zašto je važna?
Sunce je u isto vrijeme naš najbolji prijatelj i najveći neprijatelj. Sunce je izvor svjetlosti i topline bez kojih ne bismo mogli živjeti, no s druge strane njegove štetne UV zrake velika su prijetnja našem zdravlju. Zaštita od sunca uključuje zaštitu od solarne radijacije te staničnu zaštitu.
2 su različita tipa solarne radijacije:
- infracrvene zrake
Pružaju nam toplinu i svjetlost potrebnu za preživljavanje. - ultraljubičaste zrake (UVA i UVB)
Uzrokuju trenutnu štetu vidljivu prostim okom u obliku opeklina na koži. Također uzrokuju preuranjeno starenje kože i slabljenje stanica, što dovodi do staničnih promjena koje mogu uzrokovati melanom ili rak kože.
UVB zrake su odgovorne za opekline te ubrzavaju stanično starenje kože. Da bismo spriječili njihovo štetno djelovanje, koža mora biti zaštičena sa zaštitnim filterima.
UVA zrake ne uzrokuju opekline, ali predstavljaju prikrivenog neprijatelja jer prodirući puno dublje u epidermis i dermis dovode do ozbiljnih oštećenja staničnih struktura i preuranjenog starenja kože.
Izloženost UV zrakama potiče oslobađanje slobodnih radikala – štetnih molekula koje oštećuju samu strukturu kože. Za idealnu zaštitu, osim zaštite od UV zračenja, koži treba pružiti i staničnu zaštitu.
Načini zaštite od sunca
Kvalitetna zaštita od sunca uključuje više faktora zaštite.
Prehrana
Raznovrsna prehrana izvornim namirnicama osnova je dobrog zdravlja. Važnost zdrave prehrane nije umanjene ni kada je riječ o zaštiti od sunca. Prehrana bogata svježim voćem i povrćem izvor je antioksidansa i vitamina. Najvažniji vitamini za kožu su vitamin A, C i E te flavonidi, polifenoli i antocijani.
Uzimanje povećane količine beta karotena, u periodu od 12 tjedana prije sezone sunčanja, uvelike će pomoći zaštiti kože. Jednostavno doziranje beta karotena osigurano je u dodacima prehrani. Beta karoten u dodacima prehrani obično je izoliran iz mrkve ili algi.
Izvorne namirnice bogate beta karotenom, kao što su mrkva, lubenica, marelica, špinat, bundeva, brokula i mango, također su izvrsni pomagači u obrani kože od negativnih utjecaja.
Postepeno izlaganje i hidratacija
Bez obzira u koje doba dana izlazite važno je da izlaganje suncu bude postepeno. Osim za zdravo tamnjenje, postepeno izlaganje suncu ključno je za očuvanje elastičnosti i kvalitete kože.
Kako biste izbjegli opasnost od dehidracije, ne zaboraviti piti dovoljne količine tekućine, najpoželjnije vode.
Zaštitna odjeća
U periodu između 11h i 17h štetno sunčevo zračenje je najintenzivnije i trebalo bi ga maksimalno izbjegavati. No, u bilo koje doba dana poželjno je zaštititi najizloženije dijelove tijela; lice, vrat i dekolte. Šeširi širokog oboda te posebno dizajnirana ljetna pokrivala sa šiltom i pokrivalom za vrat, ispunit će ovu zadaću.
Lagana i prozračna odjeća od prirodnih materijala idealan je izbor za zaštitu tijela.
Zaštitna kozmetika
Koža je izložena svakodnevnom štetnom utjecaju iz atmosfere, pogotovo u gradovima. Zagađivači iz atmosfere; ugljični monoksid, emisije plinova iz tvornica, dim cigareta, olovo… na površini kože dolaze u kontakt sa sebumom, tragovima make-upa te česticama prašine, povećavajući količinu slobodnih radikala koje tijelo proizvodi. Potiču upalne procese koji oštećuju staničnu strukturu i dehidriraju kožu.
Kvalitetna zaštitna kozmetika osim zaštite od sunčevog zračenja osigurava i staničnu zaštitu.
Pri odabiru kreme ili ulja za sunčanje vodite računa o svom tipu kože i odgovarajućem zaštitnom faktoru. Veliki izbor kvalitetne kozmetike koja osigurava optimalnu zaštitu od solarne radijacije i staničnu zaštitu potražite u Sophia internet trgovini.
Leave A Comment